Wszyscy bawią się wspaniale

„Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale. To tradycja bardzo stara- strojów pięknych, co niemiara! Dziś na moje rozkazanie niech się miły nastrój stanie. Niech w zabawie, no i w tańcu splotą się ręce przebierańców. Bawmy się więc wesoło, niechaj wszystkie pary wirują wkoło.”

 

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Początek karnawału to, według tradycji, Święto Trzech Króli, które przypada na 6 stycznia i od niedawna jest już dniem wolnym od pracy. Ten okres trwa do Środy Popielcowej, będącej natomiast początkiem Wielkiego Postu.

Małe księżniczki, elfy, wróżki na swoim pierwszym Balu Karnawałowym.
Małe księżniczki, elfy, wróżki na swoim pierwszym Balu Karnawałowym.

Bawili się w tym czasie już starożytni! Genezy karnawału można bowiem doszukiwać się w starorzymskim świętowaniu ku czci boga płodów i wina, Bachusa lub greckich Dionizji, kiedy to Grecy nie przestawali bawić się na hucznych zabawach i ucztach.

Obecnie wiele z nas nie korzysta z tego tak, jak to bywało kiedyś, to jednak właśnie w tym czasie wychodzimy z domu częściej i chętniej bawimy się na dyskotekach, domówkach (zwanych jeszcze nie tak dawno- prywatkami) czy nawet wystawnych balach.

Karnawał naszych przodków był o wiele bardziej wystawny niż nasz! W dzisiejszych czasach karnawał niewiele różni się od pozostałych dni w roku. Tylko Ostatki cieszą się jeszcze uznaniem i faktycznie wiele osób korzysta z tych dni by spędzić je na zabawie.

W oczekiwaniu na kolejny szalony taniec.
W oczekiwaniu na kolejny szalony taniec.

Oczywiście najsłynniejsze karnawały na świecie, jak w Rio de Janeiro czy Wenecji nadal cieszą się sporym zainteresowaniem, jednak wydaje się, że i ono maleje z roku na rok. Dziś imprezy organizuje się przede wszystkim w pubach albo domach prywatnych, zazwyczaj jednak do ich organizacji potrzebny jest dodatkowy pretekst jak imieniny, urodziny czy rocznica ślubu.

Ludziom brakuje czasu, finansów, ale i chęci by oddawać się karnawałowym szaleństwom. Są jednak i tacy, którzy wybierają się na wyjątkowe bale czy imprezy. Kuligi, maskarady, zabawy tematyczne- nie brak tego typu ofert skierowanych do ludzi w różnym wieku.

Chwila odpoczynku przed kolejnymi atrakcjami Karnawałowego Balu.
Chwila odpoczynku przed kolejnymi atrakcjami Karnawałowego Balu.

Bawią się także, a może raczej przede wszystkim dzieci, ponieważ przedszkola i szkoły podstawowe urządzają zabawy i bale przebierańców. Dzieciaki mogą więc przebrać się za swojego ulubionego bohatera czy wcielić się w postać jakiegoś zwierzęcia i potrafią bawić się lepiej niż większość dorosłych, którzy nie zawsze wiedzą jak zapomnieć o swoim „prawdziwym obliczu”.

Przy pomocy zaprzyjaźnionych „babć” z SUTW mali kucharze przygotowują ciasto na faworki.
Przy pomocy zaprzyjaźnionych „babć” z SUTW mali kucharze przygotowują ciasto na faworki.

Bale karnawałowe odbywają się w naszym przedszkolu co roku i co roku towarzyszą im niesamowite emocje oraz niezapomniane przeżycia. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci. Dla przedszkolaków z „Tęczowej Doliny” tym magicznym dniem był dzień 27 stycznia 2016 roku. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana… Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Następnie wszyscy uczestnicy balu przeszli do sali, której wystrój wprowadzał w radosny nastrój i zachęcał do wesołej zabawy.

Pod czujnym okiem „babci” z SUTW dzieci rozwałkowują ciasto na faworki.
Pod czujnym okiem „babci” z SUTW dzieci rozwałkowują ciasto na faworki.

Do prowadzenia balu zaproszono Panią Zumbę czyli Klaudię Durkę oraz jej dwie przyjaciółki Kiki i Riki, które wprowadziły przedszkolaków w krainę wspaniałej zabawy. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach i konkursach prowadzonych przez aktorów.

Wspólna degustacja faworków i pączków.
Wspólna degustacja faworków i pączków.

Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porywała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka czy popularnych „kaczuch’. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Ale okazało się ze już niebawem w przedszkolu szykował się kolejny bal. Okazją był tłusty czwartek. „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”– mówi staropolskie przysłowie.

Bal Kapeluszowy z okazji Tłustego Czwartku.
Bal Kapeluszowy z okazji Tłustego Czwartku.

Tłusty Czwartek czyli ostatni czwartek przed wielkim postem, jest to dzień, w którym królują na naszych stołach pączki i faworki, a do naszego przedszkola zostały zaproszone Panie ze „Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku”. Pod ich bacznym okiem, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa dzieci samodzielnie przygotowywały ciasto(wsypywały mąkę, wbijały jajka, mieszały, wałkowały, kroiły, przekładały) i „wyczarowywały” faworki. W trakcie pieczenia zapoznały się ze zwyczajami i tradycjami „tłustego czwartku”.

Wspólna zabawa prowadzona przez panią Danusię.
Wspólna zabawa prowadzona przez panią Danusię.

Na zakończenie wszyscy z wielkim apetytem „pałaszowali” upieczone faworki, zwane również chruścikami. Dzień zakończył się Balem Kapeluszowym, na którym zostały wybrane Królowe i Królowie najpiękniejszego Kapelusza. Obydwa bale umożliwiły dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tych karnawałowych zabaw. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i kapeluszy.Kolejne bale karnawałowe już za rok!- dzieci cierpliwie będą czekały.

Edyta Wieczorek

Aleksandra Żabik

Dodaj komentarz