Barbara Sułek-Kowalska


Barbara Sułek-Kowalska, urodzona w 1951 roku w Słupsku, jest postacią o wielkim znaczeniu w polskim środowisku medialnym i akademickim.

Jako dziennikarka, publicystka oraz nauczyciel akademicki, posiada bogate doświadczenie, które czyni ją ekspertem w swojej dziedzinie.

Życiorys

Barbara Sułek-Kowalska to osoba o bogatej i różnorodnej karierze zawodowej. Pracowała w wielu znanych tytułach prasowych, w tym w tygodniku „ITD”, „Tygodniku Gdańskim”, „Tygodniku Solidarność”, a także w prasie katolickiej i podziemnej. Jej współpraca z Edmunde J. Osmańczykiem jako sekretarzem trwała wiele lat, co znacząco wpłynęło na jej rozwój zawodowy.

W 1987 roku zasłynęła jako pomysłodawczyni pierwszej po 1945 roku gazety parafialnej – „Wiadomości Parafialne. Pismo Dekanatu Ursynowskiego”, które do dziś jest wydawane na warszawskim Ursynowie. Jej długoletnia działalność w „Tygodniku Solidarność” przyczyniła się do ugruntowania jej pozycji w świecie dziennikarskim.

Obecnie pełni funkcję wykładowczyni dziennikarstwa w Zakładzie Praktyki Dziennikarskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi zajęcia dotyczące warsztatu dziennikarskiego, obejmujące m.in. przygotowanie informacji prasowej, rozwijanie specjalizacji prasowej oraz prowadzenie seminarium warsztatowego i dyplomowego z reportażu.

Barbara Sułek-Kowalska była również wielokrotnie jurorem w konkursach dla niezależnych gazet lokalnych organizowanych przez Fundację IDEE (Institute for Democracy in Eastern Europe). W 2001 roku pełniła rolę doradcy Prezesa Rady Ministrów oraz współpracowała z polskim oddziałem Katolickiego Biura Informacji i Inicjatyw Europejskich OCIPE.

Od września 2005 roku sprawuje funkcję sekretarza redakcji katolickiego tygodnika „Idziemy”, który jest powiązany z diecezją warszawsko-praską. Zaangażowała się również w działalność Rady Fundacji Towarzystwo Demokratyczne Wschód oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, który działa w ramach Konferencji Episkopatu Polski. Współtworzyła Polską Radę Chrześcijan i Żydów, jednak w lipcu 2013 roku podjęła decyzję o odejściu z tego gremium.

Publikacje

Barbara Sułek-Kowalska ma na swoim koncie wiele cennych publikacji, które znacząco przyczyniły się do rozwijania wiedzy w dziedzinie dziennikarstwa. Poniżej przedstawione są kluczowe tytuły, nad którymi pracowała:

  • współautorka Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych (red. Anna Hejman, t. 1-3, wyd. Instytut na rzecz Demokracji w Europie Wschodniej 1997-1998, ISBN 83-908456-0-1,
  • o warsztacie dziennikarskim (pod red. Janusza Adamowskiego, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego – Oficyna Wydawnicza Aspra-Jr 2002, ISBN 83-88766-57-0,
  • podstawy warsztatu dziennikarskiego (Wydawnictwo Skorpion, Warszawa 2012, ISBN 83-86466-48-0).

Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":

Jacek Kaczmarek | Piotr Ostrowski (dziennikarz) | Maciej Goniszewski | Dariusz Odija

Oceń: Barbara Sułek-Kowalska

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:23