UWAGA! Dołącz do nowej grupy Słupsk - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Stulecie obecności kobiet w Policji w Polsce


W niedalekiej przyszłości, dokładnie 26 lutego 2025 roku, Polska obchodzić będzie setną rocznicę utworzenia żeńskiej policji. W 1925 roku minister spraw wewnętrznych podjął decyzję o powołaniu do życia specjalnej formacji, której zadaniem miała być walka z przestępczością w zakresie moralności i ochrony społecznej. Przeszkolenie pierwszych trzydziestu policjantek miało nie tylko znaczenie historyczne, ale także wprowadziło rewolucję w myśleniu o roli kobiet w służbach mundurowych. Nowa formacja święciła liczne sukcesy, zdobywając uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Początek działalności policji kobiecej wiązał się z trudnościami organizacyjnymi oraz sceptycznym podejściem męskiego kierownictwa. Kobiety, które przystąpiły do nowej służby, nie otrzymywały pełnego wsparcia i często spotykały się z niezrozumieniem. Mimo to, policjantki z powodzeniem podejmowały działania w środowiskach trudnych, takich jak domy publiczne oraz ośrodki demoralizacji. Z czasem zaczęto dostrzegać wartość ich pracy wychowawczej oraz umiejętności budowania zaufania w społeczności lokalnej, co w końcu doprowadziło do wprowadzenia programów szkoleniowych i umundurowania.

W momencie, gdy zaczęto dostrzegać potencjał i znaczenie policji kobiecej, nastąpił rozwój nowych struktur, a także wzrost liczby kobiet w służbie. Już w 1935 roku minister spraw wewnętrznych wydał nowe rozporządzenie, które doprowadziło do powstania specjalnych kursów dla kobiet, a efektem tego była liczba 65 nowo przeszkolonych policjantek. W 1937 roku doceniono osiągnięcia polskiej policji kobiecej na międzynarodowej arenie, co przyciągnęło uwagę zagranicznych przedstawicieli policji i spowodowało wzrost zainteresowania stosowanymi przez nie metodami pracy. Dziś w polskiej Policji służy ponad 38 tysięcy kobiet, a ich wkład w rozwój służb mundurowych jest nie do przecenienia.

Źródło: Policja Słupsk


Oceń: Stulecie obecności kobiet w Policji w Polsce

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:6


Zobacz Także