Poczta Główna w Słupsku to zabytkowy budynek o neogotyckiej architekturze, który wzniesiono w 1879 roku. Znajduje się on u zbiegu ulic Łukasiewicza i Mikołajskiej i obecnie działa jako Urząd Pocztowy nr 12 Poczty Polskiej. Gmach ten jest ważnym elementem historycznym miasta, świadczącym o jego rozwijającej się infrastrukturze komunikacyjnej.
Początki poczty w Słupsku sięgają 1814 roku, kiedy to obsługiwano klientów w innym miejscu, przy Mittelstraße, czyli dzisiejszej ul. Mikołajskiej. Wówczas w małym zespole pracowało od 3 do 5 osób. Pocztę obsługiwały dyliżanse kursujące na trasach do Szczecina, Gdańska, Królewca oraz Bytowa. W 1838 roku po śmierci majora Kleista, dom z pocztą przeszedł w ręce młynarza, a w 1850 roku dyrektor poczty płk von Gerhardt odkupił budynek, który odtąd stał się odpowiedni do przekształcenia na placówkę pocztową.
Okres wzrostu ludności w Słupsku, połączenia kolejowe oraz rozwój technologii, jak wprowadzenie telegrafu i telefonu, stworzyły potrzebę budowy nowego obiektu pocztowego. W rezultacie, 20 listopada 1879 roku, z radością otwarto nowy gmach, który został wzniesiony z polecenia ministra poczty Rzeszy, generalnego poczmistrza Heinricha von Stephana, obecnego na ceremonii.
Projekt architektoniczny budynku stworzył August Kind, zgodnie z wytycznymi von Stephana. Nadzór nad budową sprawował radca pocztowy Wolff oraz architekt Flessburg, z pomocą lokalnych rzemieślników. Od zakończenia budowy, forma obiektu pozostaje niezmieniona do dnia dzisiejszego.
W setną rocznicę śmierci H. von Stephana, w głównym holu Poczty Głównej odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, co podkreśla znaczenie tej postaci w historii Słupska i niezatarte ślady, jakie pozostawił w rozwoju lokalnej poczty.
Przypisy
- Andrzej Skórek; Zarys działalności poczty słupskiej w XIX i pierwszej połowie XX wieku, [w:] Z DZIEJÓW POCZTY W SŁUPSKU, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, 2001 r.
- Słupsk.pl: Poczta Główna
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki handlowo-usługowe":
Centrum Handlowe Jantar | Dom Towarowy Słowiniec w SłupskuOceń: Poczta Główna w Słupsku