Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku


Polska Filharmonia „Sinfonia Baltica” imienia Wojciecha Kilara w Słupsku jest ważnym ośrodkiem kultury w regionie, którego celem jest promowanie muzyki klasycznej poprzez różnorodne występy koncertowe.

Instytucja ta odgrywa kluczową rolę w lokalnym życiu kulturalnym, oferując publiczności szeroki wachlarz wydarzeń muzycznych, które przyciągają miłośników muzyki z całego kraju.

Filharmonia notorycznie przyczynia się do wzbogacenia oferty kulturalnej Słupska, stając się miejscem spotkań artystów oraz wielbicieli muzyki.

Historia

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku, która ma swoje korzenie w Państwowym Teatrze Muzycznym, została założona w 1977 roku dzięki staraniom Grzegorza Nowaka. W 1980 roku orkiestra została przekształcona w Teatr Dramatyczny i Orkiestrę Kameralną. Od czerwca 2005 roku działa pod obecną nazwą, kontynuując bogate tradycje muzyczne.

Orkiestra miała zaszczyt występować z wybitnymi solistami oraz dyrygentami, a od samego początku swojej działalności jest ściśle związana z organizowanym co roku w Słupsku Festiwalem Pianistyki Polskiej. Często bierze również udział w prawykonaniach utworów polskich kompozytorów, takich jak Dębski, Kuźniak, czy Moss.

Wśród wielu znakomitych koncertów, orkiestra współpracowała z Michałem Urbaniakiem, Adamem Makowiczem, oraz słupskim pianistą i kompozytorem Leszkiem Kułakowskim i Henrykiem Miśkiewiczem. W repertuarze orkiestry znajdują się także utwory muzyki musicalowej Andrew Lloyd Webbera oraz symfoniczne aranżacje utworów rockowych z lat 90., od Claptona po Jacksona.

Jednym z największych osiągnięć filharmonii była nominacja do prestiżowej nagrody amerykańskiego przemysłu fonograficznego – Grammy Award. Orkiestra koncertowała w licznych krajach europejskich, takich jak Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Francja oraz w krajach Beneluxu. Poza tradycyjnymi programami symfonicznymi wykonują różnorodny repertuar, często przekraczający granice stylistyczne i gatunkowe, w tym utwory pop oraz jazz w wersji symfonicznej.

Filharmonia nagrała jak dotąd dwadzieścia sześć płyt. Wśród nich znajdują się Beatles Symphony Orchestra z aranżacjami utworów Lennona i McCartneya w aranżacji Bohdana Jarmołowicza oraz Can’t Buy Me Love z Wadimem Brodskim. Płyta z koncertami saksofonowymi w wykonaniu Grega Banaszaka, nagrana dla amerykańskiej wytwórni Centaur Records, przyniosła orkiestrze w roku 1998 nominację do Grammy. Za koncert Violin Summit z polskimi gwiazdami wiolinistyki, zespół otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną „Gryf” w roku 2003 w kategorii wydarzenie artystyczne.

Warto także wspomnieć o współpracy Słupskiej orkiestry z Zbigniewem Preisnerem, której Requiem dla mojego przyjaciela było wykonywane na koncertach w Holandii, w tym w słynnym Concertgebouw w Amsterdamie. Współpraca z wybitnym francuskim akordeonistą Richardem Galliano przyniosła owocne tournée po Polsce oraz album Tango Forever. Orkiestra miała także przyjemność grać dla światowej sławy baletu z Petersburga, akompaniując przy Jeziorze łabędzim oraz Dziadku do orzechów Piotra Czajkowskiego.

Filharmonia współpracowała również z klezmerskim zespołem Kroke, przygotowując program zawierający utwory z ich repertuaru, a następnie występując w kilku polskich miastach.

Dyrektorzy

Historia kierownictwa Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku jest bogata i różnorodna. W latach 1992-2017 dyrektorem instytucji był uznawany dyrygent, aranżer oraz kompozytor Bohdan Jarmołowicz, który wniósł znaczący wkład w rozwój placówki. Po nim, od 2018 do 2021 roku, stanowisko szefa filharmonii objął Ruben Silva, polski dyrygent o boliwijskich korzeniach, który zyskał międzynarodową renomę w zakresie muzyki klasycznej.

Na początku września 2021 roku obowiązki dyrektora przejął na czas nieokreślony prof. Bogdan Kułakowski, który wciąż angażuje się w działalność kulturalną filharmonii. Obecnie na czołowym stanowisku znajduje się prof. dr hab. Alina Ratkowska. Uznawana za wybitną klawesynistkę i dyrygentkę, została uhonorowana prestiżową nagrodą Fryderyka oraz Splendor Gednanesis, co świadczy o jej znaczeniu w polskim środowisku muzycznym. Jej wiedza i doświadczenie rzucają nowe światło na działalność „Sinfonii Baltica”.

Wydane płyty

W katalogu wydanych płyt Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku znajduje się wiele różnorodnych dzieł, które są świadectwem jej bogatej działalności artystycznej. Oto wybrane produkcje, które ukazały się na przestrzeni lat:

  • Gian Paolo Chiti – Concerto, Trivium, KONZERTSTÜCK (1987),
  • Ludwig van Beethoven – V Koncert fortepianowy Es-dur op.73 (1989),
  • Christmas With The Polish Nightingales (1991),
  • Chopin And Other Songs (1994),
  • Beatles Symphony Orchestra (1995),
  • Czy mnie jeszcze pamiętasz? (1997),
  • Saxophone Concertos (1998),
  • Eurofonia – na głos, kwintet jazzowy i orkiestrę symfoniczną (1998),
  • W dzień Bożego Narodzenia. Kolędy (1999),
  • The Brewery Beatles Sounds (2000),
  • Fryderyk Chopin – Unknown Beauty (2000),
  • My Blue (2001 r.),
  • Twentieth Century Works for Flute and Orchestra (2001),
  • Fluto Concerto The Two Stradivarius Concerto (2001),
  • Astor Piazzolla, George Gershwin (2001),
  • Mahin Zarinpanjeh – Persian Dance (2002),
  • Krzesimir Dębski – Concerto for Flute and Orchestra/Double Concerto for Violin, Viola and Orchestra (2002),
  • Krzesimir Dębski – Concerto for Piano and Orchestra/Organismi for Piano Solo (2003),
  • Krzesimir Dębski – Symphony Nihil Homine Mirabilius (2002),
  • Tańce Rzeczpospolitej, czyli Powszechnie znane utwory (2003),
  • TANGO FOREVER (live) (2004),
  • Tango alla polacca (live) (2004).

Te albumy ilustrują niezwykły wachlarz repertuaru filharmonii, łączący zarówno klasyczne kompozycje, jak i nowoczesne utwory. Każda z płyt stanowi niepowtarzalne doświadczenie audiofilskie oraz świadectwo talentu artystów związanych z tą instytucją.

Przypisy

  1. dr hab. Bohdan Jarmołowicz, profesor uczelni | Akademia Muzyczna [online], www.amuz.bydgoszcz.pl [dostęp 20.07.2023 r.]
  2. Maestro Ruben Silva zastąpił wieloletniego dyrygenta Bohdana Jarmołowicza [online], Zbliżenia [dostęp 20.07.2023 r.]
  3. Profesor Bogdan Kułakowski nie będzie już dyrektorem słupskiej filharmonii Sinfonia Baltica [online], Radio Gdańsk, 15.06.2022 r. [dostęp 20.07.2023 r.]
  4. Alina Ratkowska nowym dyrektorem filharmonii w Słupsku. "To jest nowe wyzwanie" [online], Radio Gdańsk, 05.09.2022 r. [dostęp 20.07.2023 r.]
  5. Historia. filharmonia.sinfoniabaltica.pl, 19.07.2016 r. [dostęp 19.05.2020 r.]

Oceń: Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:16