Marek Roslan


Marek Roslan, urodzony 10 maja 1954 roku w Słupsku, to postać o szerokim zakresie osiągnięć. Jest nie tylko polskim lekarzem urologiem, ale również nauczycielem akademickim, który w znaczący sposób przyczynił się do rozwoju swojej dziedziny.

Dodatkowo, jego pasja do himalaizmu, ukazuje jego determinację i dążenie do pokonywania trudności, co czyni go osobą inspirującą dla wielu.

Działalność zawodowa

Po zakończeniu edukacji w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni, w roku 1973 rozpoczął studia na prestiżowym Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku, które z sukcesem ukończył sześć lat później, w 1979 roku.

Po zdobyciu dyplomu i odbyciu stażu podyplomowego miał przyjemność przez prawie trzy dekady, od 1980 do 2007 roku, pracować na Oddziale Urologii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. W początkowym okresie kariery zawodowej, w 1983 roku, uzyskał specjalizację I stopnia z chirurgii ogólnej, a trzy lata później, w 1986 roku, specjalizację II stopnia z urologii. Na wspomnianym oddziale przeszedł wszystkie szczeble kariery, zaczynając jako młodszy asystent, a kończąc jako ordynator, którym był w latach 1997–2007.

W roku 1999 osiągnął tytuł doktora nauk medycznych, broniąc rozprawy pt. „Ocena wyników leczenia kamicy moczowej metodami mało inwazyjnymi w latach 1992–1997 w materiale Oddziału Urologii Szpitala Rejonowego w Wejherowie”. Po zakończeniu swojej pracy w Wejherowie, w latach 2007–2015, piastował stanowisko adiunkta w Katedrze i Klinice Urologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W tej roli aktywnie przyczyniał się do wprowadzenia różnorodnych technik laparoskopowych oraz uroginekologicznych.

Rok 2014 był dla niego znaczący, ponieważ uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych na podstawie osiągnięcia naukowego o tematyce „Przezpęcherzowe laparoendoskopowe operacje wybranych patologii układu moczowego z dostępu przez pojedynczy port – opis i ocena wartości klinicznej metody z uwzględnieniem modyfikacji własnej”. Od roku 2015 przez pewien czas kierował Kliniką Urologii i pełnił funkcję profesora nadzwyczajnego na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W latach 2015–2017 pracował w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie, a od sierpnia 2018 roku objął stanowisko lekarza kierującego w Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala MSWiA w Olsztynie. Jego znakomita kariera obejmuje również autorskie nowatorskie, minimalnie inwazyjne operacje w pęcherzu moczowym. Ponadto prowadzi operacje pokazowe z zakresu laparoskopii oraz uroginekologii zarówno w kraju, jak i za granicą, na licznych kongresach naukowych, które znane są jako „live surgery”.

Praca naukowa

Dorobek naukowy Marka Roslana jest imponujący; obejmuje on około 80 artykułów opublikowanych zarówno w polskich jak i międzynarodowych czasopismach, a także około 130 prezentacji kongresowych na całym świecie. Wśród recenzowanych prac, cztery osiągnięcia to światowej klasy innowacje dotyczące przezpęcherzowych operacji jednoportowych.

Jednym z najważniejszych wkładów do literatury medycznej są publikacje, które wprowadzają nowe horyzonty w chirurgii małoinwazyjnej. Artykuł opublikowany przez Roslan M, Markuszewski M, Kłącz J, Krajka K w J Endourol w 2012 roku, zatytułowany „Laparoendoscopic single-port transvesical diverticulectomy: preliminary clinical experience”, podsumowuje początkowe doświadczenia kliniczne w dziedzinie chirurgii laparoskopowej.

W tym samym roku, kolejne badania dotyczące operacji jednoportowych, również wykonane przez duet Roslan i Markuszewski, zostały opisane w artykule w Urology, koncentrując się na leczeniu refluksu pęcherzowo-moczowodowego u dorosłych z rocznym okresem obserwacji.

Interesującym aspektem pracy Roslana są również badania nad laparoskopią przy naprawach przetok pęcherzowo-pochwowych, które zostały przedstawione w piśmie Videosurgery Miniinv. Celem tych badań było udoskonalenie technik chirurgicznych i zastosowanie ich z myślą o długoterminowych wynikach operacyjnych.

Prace Roslana z ostatnich lat obejmują również rozwój endoskopowych technik usuwania kamieni pęcherza, które zyskały szerokie uznanie dzięki publikacji w World J Urol w 2019 roku. Ważnym elementem tej pracy była skuteczność usuwania kamieni średniej wielkości lub wielu kamieni podczas jednego zabiegu.

Kolejna znacząca publikacja to analizowanie heterogeniczności metabolicznej nowotworów układu moczowo-płciowego za pomocą zaawansowanych metod chromatograficznych i spektrometrii mas. To interdyscyplinarne badanie, opublikowane w Curr Med Chem, podejmuje temat nowatorskich podejść w diagnozowaniu i monitorowaniu chorób nowotworowych.

Warto również wspomnieć o pracach związanych z operacyjnymi interwencjami w chirurgii transformacyjnej, jak opisano w Int Braz J Urol, które omawiają laparoskopową sakrokolpopeksję w przypadku prolapsu neowaginalnego po zmianie płci z mężczyzny na kobietę.

Działalność społeczna

W 1989 roku rozpoczął swoją aktywną działalność jako delegat na Okręgowy Zjazd Lekarzy Izby Lekarskiej w Gdańsku, gdzie pełnił tę rolę przez sześć kadencji. Wspierając pracę środowiska lekarskiego, zasiadał w prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej, a także miał zaszczyt reprezentować region jako delegat na Zjazd Krajowy. W ciągu czterech kadencji, jego pozycja w Okręgowym Sądzie Lekarskim w Gdańsku również potwierdzała jego zaangażowanie w sprawy medyczne.

W życiu zawodowym jest członkiem wielu renomowanych towarzystw naukowych, takich jak Polskie Towarzystwo Urologiczne, Endourological Society, European Association of Urology, Societe Internationale d’Urologie oraz Polskie Towarzystwo Onkologiczne. Jego przynależność do tych organizacji świadczy o dążeniu do ciągłego poszerzania wiedzy i wpływania na rozwój medycyny w Polsce i na świecie.

W latach 1994–1998 związał się z lokalną polityką jako radny m. Wejherowa, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zdrowia Rady Miasta. Jego praca w samorządzie miała na celu poprawę kondycji zdrowotnej mieszkańców oraz rozwój inicjatyw zdrowotnych w regionie.

Warto również wspomnieć o jego zaangażowaniu w działalność opozycyjną w latach 1980–1989, będąc członkiem NSZZ „Solidarność”. Jego wsparcie dla ukrywających się i internowanych opozycjonistów odzwierciedla jego głębokie przekonanie o wartościach demokracji i wolności. Nie wiązał się z żadną partią polityczną, co podkreśla jego niezależność i oddanie idei społecznych.

Hobby

Marek Roslan poza obowiązkami zawodowymi ma pasję do gór oraz ogrodnictwa. W latach 1965 – 1974 był aktywnym członkiem Klubu Harcerskiego „Watra” w Gdyni. Następnie, w okresie 1985–1991, zainicjował powstanie Klubu PTTK „Bądź Zdrów” w Wejherowie.

Jako członek Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto, rozpoczął swoją wspinaczkową przygodę w 1974. W Tatrach z sukcesem przeszedł m.in. „Wariant R” na Mnichu. W swoim dorobku posiada także nową drogę na Młynarzowych Widłach. Jego działalność górska obejmuje uczestnictwo w sześciu wyprawach w Himalaje, Karakorum oraz Andy, w tym w trzech na ośmiotysięczniki: Cho Oyu, Mount Everest oraz Broad Peak.

W 2010 roku za swoje osiągnięcia górskie został uhonorowany medalem Prezydenta miasta Gdańska przez Pawła Adamowicza. Jako ceniony członek społeczności górskiej, był inicjatorem budowy rzeźby „Korona Himalajów”, która została odsłonięta w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie w 2014 roku przez Reinholda Messnera.

Marek jest także jednym z wnioskodawców nadania rondu w Kolbudach imienia Andrzeja Marciniaka, wybitnego himalaisty oraz zdobywcy Mount Everest.

Życie prywatne

Marek Roslan jest w związku małżeńskim od roku 1976. Jego małżonka, Elżbieta, to lekarz, a para ma trzy córki: Annę, Barbarę oraz Aleksandrę.

Przypisy

  1. WojciechW. Fusek, JerzyJ. Porębski, W Himalajach lekarz operuje się sam. Doktor Roslan niczym samuraj wbił igłę prosto w swoje płuco. Weszła głęboko [online], wyborcza.pl, 17.02.2020 r. [dostęp 19.11.2020 r.]
  2. MichałM. Kochańczyk, Jedno lato w Himalajach, Pelpin: Wydawnictwo bernardinum, 2020 r., ISBN 978-83-8127-496-8.
  3. Marek Roslan - Studenci, pracownicy [online], Usosweb Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie [dostęp 19.11.2020 r.]
  4. a b Marek Roslan – Policlinica [online] [dostęp 19.11.2020 r.]
  5. MAREK ROSLAN – POLIKLINIKA MSWiA OLSZTYN [online] [dostęp 19.11.2020 r.]
  6. Okręgowy Sąd Lekarski. Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku [online] [dostęp 19.11.2020 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Oswald Bumke | Emil Bratz | Zdzisława Kornacewicz-Jach | Ryszard Gellert

Oceń: Marek Roslan

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:17