Bronisław Kostkowski był postacią znaczącą w kontekście historii II wojny światowej. Urodził się 11 marca 1915 roku w Słupsku, a jego życie zakończyło się tragicznie 27 września 1942 roku w Dachau. Był nie tylko alumnem, ale również męczennikiem, którego losy są symboliczne dla ofiar tego czasokresu.
W wyniku swoich działań oraz wierności przekonaniom, Kostkowski zyskał status błogosławionego Kościoła katolickiego, co stanowi istotny element jego dziedzictwa.
Życiorys
Bronisław Kostkowski urodził się jako syn Mateusza Władysława oraz Marii z domu Wiśniewskiej. Jego rodzina pochodziła z regionu chełmińskiego, a konkretnie z miejscowości Piątkowo, usytuowanej nieopodal Kowalewa Pomorskiego. Po zakończeniu I wojny światowej, jego bliscy zdecydowali się na przeprowadzkę do Bydgoszczy.
Od 1 września 1922 roku rozpoczął edukację w Publicznej Szkole Powszechnej im. św. Jana, która w późniejszym czasie przekształciła się w siedmioklasową placówkę, mieszczącą się przy ul. Świętojańskiej. W 1926 roku podjął naukę w Męskim Państwowym Gimnazjum Humanistycznym, zlokalizowanym przy ul. Grodzkiej. W trakcie lat szkolnych pełnił funkcję prezesa Sodalicji Mariańskiej w swoim gimnazjum w Bydgoszczy.
Po ukończeniu matury, w październiku 1936 roku, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W kwietniu 1939 roku, po przyjęciu dwóch niższych święceń kapłańskich, awansował na czwarty rok studiów, którego nie miał jednak możliwości dokończyć z powodu wybuchu II wojny światowej.
7 listopada 1939 roku, został aresztowany przez Gestapo razem z biskupem Michałem Kozalem, rektorem seminarium, ks. dr Franciszkiem Korczyńskim oraz 21 współbraćmi. Aresztowani trafili do włocławskiego więzienia, gdzie panowały tragiczne warunki życia. Hitleryści przekonali się, że Bronisław urodził się w Słupsku, co pozwoliło im postawić mu ultimatum: mógł zostać zwolniony z więzienia pod warunkiem, że zrezygnuje z kapłaństwa. Odmówił, mimo że zdawał sobie sprawę z możliwych konsekwencji tej decyzji.
W następstwie tego trafił do więzienia w Lądzie, z którego został przewieziony do Szczeglina. Stamtąd jego los zaprowadził go do niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen (KL) 28 sierpnia 1940 roku, a później do obozu w Dachau, gdzie został zarejestrowany jako numer 22828 14 grudnia 1940 roku.
Raczej śmierć wybiorę, niż sprzeniewierzę się powołaniu, którym Bóg mnie zaszczycił.
Bronisław Kostkowski zmarł w obozie, będąc ofiarą skrajnego wycieńczenia. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1999 roku, w gronie 108 błogosławionych męczenników. Z kolei uchwałą Rady Miejskiej z dnia 28 kwietnia 2004 roku, został ustanowiony patronem Słupska.
Przypisy
- J. Walczak, Uroczystości w Słupsku. niedziela.pl. [zarchiwizowane 06.07.2012 r.]
- Uchwałą Rady Miejskiej Słupska Nr XXIV/259/04.
- a b Kapłani z Bydgoszczy oddali życie za Ojczyznę [21.08.2009 r.]
- Życiorys.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Bartłomiej Swawe | Bogusław Kochaniewicz | Henning Iwen | Marek Kamiński (biskup) | Dariusz Jastrząb | Krzysztof Zadarko | Zygfryd von Boock | Michał MostnikOceń: Bronisław Kostkowski