Mirosław Justek


Mirosław Justek to postać o ważnym znaczeniu w historii polskiego sportu. Urodził się 23 września 1948 roku w Słupsku, gdzie jego kariera sportowa zaczynała się kształtować. Ostatecznie, jego życie zakończyło się 24 stycznia 1998 roku w Poznaniu, pozostawiając po sobie trwały ślad w pamięci fanów piłki nożnej.

Jako piłkarz, Justek miał znaczący wkład w rozwój polskiej piłki nożnej, a jego osiągnięcia sportowe do dziś są wspominane przez wielu.

Życiorys

Mirosław Justek był uzdolnionym piłkarzem, który swoje pierwsze kroki stawiał w klubie Cieśliki Słupsk. W 1967 roku dołączył do Pogoni Szczecin, gdzie spędził dziewięć lat, zdobywając cenne doświadczenie i uznanie wśród kibiców. Po zakończeniu współpracy z tym klubem, jego kariera kontynuowała się w Lechu Poznań, co stanowiło ważny etap w jego życiu sportowym.

Rok 1979 był momentem przełomowym, gdyż Justek przeniósł się do Belgii, gdzie reprezentował barwy takich zespołów jak Royal Antwerp FC, RSC Charleroi oraz SC Libramon. Początkowo występował na pozycji napastnika, jednak z biegiem lat zmienił pozycję na pomocnika, a ostatecznie zajął miejsce lewego obrońcy, co było wyrazem jego wszechstronności i adaptacyjności w grze.

Mirosław Justek zmarł 24 stycznia 1998 roku w Poznaniu, zostawiając po sobie niezatarte wspomnienia wśród fanów piłki nożnej. Jego spoczynek ma miejsce na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu, gdzie wielu przyjaciół oraz sympatyków klubu przychodzi, aby oddać hołd temu niezwykłemu zawodnikowi.

Reprezentacja Polski

Jako zawodnik Lecha, Mirosław Justek zdołał wystąpić w reprezentacji Polski w trzech meczach. Warto zaznaczyć, że został również powołany do kadry na mundial w Argentynie w 1978 roku, jednak na tym prestiżowym turnieju nie zdołał zagrać nawet minuty.

Lp.DataMiejscePrzeciwnikRezultatTyp rozgrywkiCzas gryUwagi
122 marca 1978LuksemburgLuksemburg3:1mecz towarzyski90′
25 kwietnia 1978PoznańGrecja5:2mecz towarzyski90′
312 kwietnia 1978ŁódźIrlandia3:0mecz towarzyskido 64′

Źródła, na których oparto informacje o Mirosławie Justku, obejmują:

  • Andrzej Gowarzewski, Jan Rędzioch, Lech Poznań. 80 lat i jeden rok prawdziwej historii, Wydawnictwo GiA, Katowice 2003 (8. część cyklu Kolekcja klubów),
  • Florian Krygier, 55 lat piłki nożnej w Pogoni Szczecin 1948–2003.

Oceń: Mirosław Justek

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:16