Osiedle Niepodległości (Słupsk)


Osiedle Niepodległości w Słupsku to jeden z najmłodszych rejonów miasta. Historia tej lokalizacji sięga pierwszej połowy lat 80. XX wieku, kiedy to pierwotnie nosiło nazwę Budowniczych Polski Ludowej (BPL). Po przewrotach politycznych w Polsce, związanych z upadkiem komunizmu, zmieniono nazwę osiedla oraz wiele nazw ulic, co odzwierciedla dynamiczne zmiany zachodzące w kraju.

Osiedle usytuowane jest w zachodniej części Słupska, granicząc od południa z Osiedlem Piastów, a od północy z Osiedlem Jana III Sobieskiego. Z zachodu osiedle styka się z Gminą Kobylnica. Jego ludność wynosi ponad 25 000 osób, co stanowi około 1/4 całej populacji Słupska. W strukturze zabudowy dominują czteropiętrowe bloki mieszkalne, uzupełnione przez kilka dziesięciopiętrowych wieżowców oraz liczne domki jednorodzinne.

W tej części miasta zlokalizowane są liczne punkty handlowe, w tym supermarkety, takie jak Nova (dawniej Delikatesy 34), Top Market (dawniej Sam Czar), czy Netto, a także hipermarket E.Leclerc. Dzięki takiej infrastrukturze, mieszkańcy osiedla mają komfortowy dostęp do codziennych zakupów. Oprócz tego, na terenie Osiedla Niepodległości znajduje się sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP, które jest miejscem o wyjątkowym znaczeniu religijnym i społecznym.

Ważnym elementem charakterystycznym dla osiedla są jego główne ulice, które obecnie noszą następujące nazwy:

  • Gen. Władysława Andersa (dawniej Hanny Sawickiej),
  • Prof. Eugeniusza Romera (dawniej Marcelego Nowotki),
  • Tadeusza „Bora” Komorowskiego (dawniej Władysława Gomułki),
  • 11 Listopada (dawniej Wielkiego Proletariatu).

Osiedle Niepodległości, z bogatą historią i rozwiniętą infrastrukturą, staje się coraz bardziej znaczącą częścią Słupska, łącząc historię z nowoczesnością.


Oceń: Osiedle Niepodległości (Słupsk)

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:12