Daniel Odija


Daniel Odija to postać o bogatym dorobku artystycznym i intelektualnym. Urodził się 13 maja 1974 roku w Słupsku, co miało znaczący wpływ na jego późniejsze twórcze życie.

Jako polski pisarz, dziennikarz oraz publicysta, Odija w znaczący sposób przyczynił się do polskiej kultury, a także pełnił funkcję animatora kultury, angażując się w liczne projekty mające na celu rozwój literatury i sztuki.

Życiorys

Daniel Odija, uznany pisarz, rozpoczął swoją edukację w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku, gdzie z sukcesem zdał egzaminy maturalne w 1993 roku. Następnie podjął studia na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Kontynuując swoją edukację artystyczną, uczęszczał także do Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii FilmowejAndrzeja Wajdy w Warszawie, gdzie zdobywał cenną wiedzę z zakresu sztuki filmowej.

Jego kariera zawodowa była związana z pracą w słupskim oddziale Telewizji Polskiej, co pozwoliło mu na jeszcze głębsze zanurzenie się w świat mediów i kultury. Odija jest również aktywnym autorem tekstów, publikując w rozmaitych periodykach literackich. W 2000 roku na rynku ukazał się jego zbiór opowiadań zatytułowany „Podróże w miejscu”, wydany dzięki słupskiemu oddziałowi Związku Literatów Polskich.

W kolejnych latach jego twórczość zaczęła zyskiwać na popularności, a książki autorstwa Odiji były wydawane przez Wydawnictwo Czarne. Autor jest często klasyfikowany jako przedstawiciel tzw. Prozy Północy, a jego pierwszym dziełem literackim jest powieść „Ulica”. W jego utworach, Daniel Odija maluje realistyczny obraz tzw. Polski B z przełomu tysiącleci, przedstawiając historie osadzone w podupadłych miasteczkach i na popegeerowskich wsiach.

Bohaterowie jego książek to przede wszystkim osoby dotknięte transformacją ustrojową – bezrobotni, bezdomni, zubożali intelektualiści oraz drobni kombinatorzy, złodzieje i oszuści. Odija nie unika przedstawiania także młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie. Postaci te zmagają się z codziennymi trudnościami, próbując przetrwać z dnia na dzień, często bez realnej nadziei na poprawę swojej sytuacji życiowej.

Amibna powieść „Tartak” znalazła się w gronie finalistów Nagrody Literackiej Nike w 2004 roku, a „Kronika umarłych” została nominowana do tej samej nagrody w 2011 roku. Pisarz dzieli się swoimi spostrzeżeniami i utworami w takich czasopismach jak Ozon, Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza, Playboy, Pismo, Bliza, oraz w wielu antologiach literatury współczesnej. Jego opowiadania są tłumaczone na wiele języków, a powieści doczekały się wydań w języku francuskim, niemieckim, ukraińskim i macedońskim.

Obecnie, Daniel Odija mieszka w Słupsku, kontynuując swoją twórczą działalność.

Twórczość (wybór)

W bogatym dorobku literackim Daniela Odiji można znaleźć wiele interesujących pozycji, które świadczą o jego wszechstronności jako autora. Oto niektóre z nich:

  • Podróże w miejscu (Wydawnictwo Agora, 2000),
  • Ulica (Wydawnictwo Czarne, 2001),
  • Tartak (Wydawnictwo Czarne, 2003),
  • Szklana huta (Wydawnictwo Czarne, 2005),
  • Niech to nie będzie sen (Wydawnictwo Literackie, 2008),
  • Kronika umarłych (Wydawnictwo W.A.B., 2010),
  • Stolp. komiks, scen.: Daniel Odija, rys.: Wojciech Stefaniec, (Wydawnictwo Komiksowe, 2017),
  • Przezroczyste głowy (Wydawnictwo Literackie, 2018),
  • Rita, komiks scen.: Daniel Odija, rys. Wojciech Stefaniec (Timof Comics, 2019),
  • Pusty przelot (Wydawnictwo Czarne, 2021),
  • Rege, komiks, scen.: Daniel Odija, rys. Wojciech Stefaniec (Timof Comics, 2023),
  • ale, tomik poetycki (Wydawnictwo Warstwy, 2024).

Przypisy

  1. „ale”, Daniel Odija. Katalog Wydawnictwa Warstwy. [dostęp 14.03.2024 r.]
  2. Odija, Daniel. Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 18.06.2019 r.]
  3. Daniel Odija: Nie wtrącam się do adaptacji Ulicy. e-teatr.pl, 2016. [dostęp 04.07.2018 r.]
  4. a b c d Barbara Tyszkiewicz: Biogram: Daniel Odija. Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, 2016. [dostęp 04.07.2018 r.]
  5. a b Tartak jak muzyka. e-teatr.pl. [dostęp 04.07.2018 r.]
  6. Nagroda Nike 2011. nike.org.pl. [dostęp 19.07.2015 r.]
  7. Nagroda Nike 2004. nike.org.pl. [dostęp 19.07.2015 r.]

Oceń: Daniel Odija

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:12