Kacper Kuszewski


Kacper Kuszewski, urodzony 21 czerwca 1976 roku w Słupsku, to wszechstronny polski artysta, który odniósł sukces jako aktor filmowy i dubbingowy, a także jako wokalista i osobowość medialna.

Jego kariera aktorska rozpoczęła się w 1989 roku, gdy zadebiutował na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni. Po zakończeniu studiów na Akademii Teatralnej w Warszawie zaczął aktywnie angażować się w różnorodne produkcje teatralne, filmowe oraz telewizyjne.

Wielką popularność zdobył jako Marek Mostowiak w kultowym serialu "M jak miłość". Jednak jego talent nie ogranicza się jedynie do aktorstwa; Kacper Kuszewski zyskał również renomę w świecie dubbingu, użyczając głosu postaciom takim jak Myszka Miki, Percy Weasley w pierwszych trzech filmach serii "Harry Potter" oraz Luke Skywalker w filmach z cyklu "Gwiezdne wojny" oraz grach komputerowych osadzonych w tym uniwersum.

W 2015 roku artysta wydał swoją pierwszą płytę studyjną pt. "Album rodzinny". W latach 2016–2018 był także wokalistą zespołu Leszcze, co dodatkowo wzbogaciło jego dorobek artystyczny. Udzielał się także w programach telewizyjnych, takich jak "Jak oni śpiewają", "Taniec z gwiazdami" oraz "Twoja twarz brzmi znajomo", zdobywając uznanie wśród szerokiej publiczności.

Życiorys

Rodzina i edukacja

Kacper Kuszewski to utalentowany artysta, który pochodzi z rodziny aktorskiej. Jego rodzicami są znani aktorzy, Małgorzata Szudarska (1938–1998) oraz Jarosław Kuszewski (1935–2016). Warto dodać, że Kacper nosi aż trzy imiona: Kacper, Melchior oraz Baltazar. Ma także siostrę, Justynę. Jego życie rozpoczęło się w Słupsku, lecz dzieciństwo spędził w Koszalinie i Gdyni, gdzie rozwijał swoje pasje. W młodości brał udział w chórze chłopięcym, co stanowiło jego pierwszy krok na scenie artystycznej.

Dzięki 12-letniej edukacji muzycznej, Kacper zgłębił tajniki gry na fortepianie w Gdańsku, a następnie kształcił się w klasie klarnetu w państwowej szkole muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. W 2004 roku zrealizował swoje marzenie, zaczynając podyplomowe studia aktorskie w Teatrze Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University.

Kariera zawodowa

Karierę artystyczną rozpoczął w 1989 roku, kiedy to wcielił się w postać Gavroche’a w musicalu Les Misérables na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni. Jego pierwsze kroki w telewizji miały miejsce w 1998 roku, kiedy zadebiutował epizodyczną rolą w serialu Litwo, ojczyzno moja. Rok później zagrał drobną rólkę w miniserialu Wszystkie pieniądze świata, a także zadebiutował na dużym ekranie rolą studenta w filmie Barbary Sass pt. Jak narkotyk. W tym samym czasie ukończył edukację w Akademii Teatralnej w Warszawie, a później jako asystent współpracował z uczelnią.

W trakcie studiów Kacper zdobył wyróżnienie za rolę w spektaklu Fragmenty z Szekspira podczas XVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Tuż po uzyskaniu dyplomu, zaczął występować w Kabarecie Olgi Lipińskiej, w którym spędził cztery lata. W 2000 roku wystąpił w epizodycznej roli w serialu Twarze i maski oraz filmie Strefa ciszy. Zaledwie chwilę później zyskał ogólnopolską sławę jako Marek Mostowiak w popularnym serialu TVP2 M jak miłość, co zdecydowało o jego dalszej ścieżce zawodowej.

W lipcu 2004 roku z grupą swoich kolegów z uczelni założył Przestrzeń Wymiany Działań „Arteria” i w 2005 roku zrealizował spektakl Sallinger w reżyserii Michała Sieczkowskiego. Krótką rolę otrzymał w filmie Karol. Człowiek, który został papieżem w 2005 roku. W kolejnych latach, od 2008, występował z Teatrem Pieśń Kozła we Wrocławiu, gdzie odgrywał główne role w sztukach reżyserowanych przez Grzegorza Brala. Był również odpowiedzialny za oprawę muzyczną oratorium Szukając Leara i pełnił rolę kierownika muzycznego przy spektaklu Return to the Voice.

W ramach projektu edukacyjnego Poranki muzyczne, Kacper wziął udział w nagraniu słuchowiska Piotruś i Wilk, realizowanego przez Program I Polskiego Radia. Dodatkowo, w 2010 roku wystąpił w charytatywnym odcinku programu Tak to leciało! z Teresą Lipowską oraz Katarzyną Cichopek. W 2011 roku odniósł sukces, wygrywając z Anną Głogowską w finale 13. edycji programu TVN Taniec z gwiazdami.

W kwietniu 2012 roku odbyła się premiera spektaklu muzycznego Łukasza Czuja pt. Berlin, czwarta rano, w którym Kacper odegrał główną rolę męską. W 2013 roku wystąpił w serialu Hotel 52, a w następnych latach pojawił się w filmach Wkręceni (2014) oraz Wkręceni 2 (2015).

23 marca 2015 roku zadebiutował z albumem studyjnym pt. Album rodzinny, który składał się z 11 utworów w stylistyce szlagierów międzywojennych. 15 czerwca tego samego roku premierę miał jego kolejny spektakl muzyczny w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie, oparty na piosenkach z albumu. W grudniu 2015 roku, po raz pierwszy jego nazwisko znalazło się na 10. miejscu w zestawieniu najpopularniejszych polskich aktorów, według rankingów Google Zeitgeist w kategorii najczęściej wpisywanych terminów w Internecie.

W 2016 roku Kacper zakończył współpracę z Teatrem Pieśń Kozła oraz dołączył do zespołu Leszcze, z którym stworzył dwa single: „Konfiture” oraz „Laski Laski”. Wystąpił także podczas Sopockiej Nocy Kabaretowej i na koncercie inaugurującym trasę Lata z radiem. W 2017 roku odniósł sukces w programie Twoja twarz brzmi znajomo, a wygraną w postaci 100 tys. zł przekazał na rzecz Centrum Praw Kobiet.

Rok 2017 przyniósł mu kolejne wyzwanie; zagrał Mieczysława Fogga w słuchowisku Ordonka emitowanym na antenie Programu II Polskiego Radia. W 2018 roku Kacper zakończył również współpracę z zespołem Leszcze oraz zrezygnował z roli w serialu M jak miłość. Wkrótce potem wydał wywiad dla portalu Plejada.pl, w którym zgłosił obawy dotyczące standardów pracy realizatorów polskich produkcji telewizyjnych. Temat ten wywołał wiele dyskusji i szeroką reakcję w mediach.

W tym samym roku zagrał też w charytatywnym odcinku teleturnieju Joker. Między 2018 a 2021 rokiem zasiadał w jury programu Twoja twarz brzmi znajomo. W latach 2020-2021 wystąpił w serialu Polsatu Przyjaciółki jako hydraulik Sławek, a w marcu 2021 został współprowadzącym gali rozdania Telekamer. W serialu Super Polsatu Tatuśkowie grał Czarka od 2021 do 2022 roku. Z kolei wiosną 2024 zajął siódme miejsce w programie Twoja twarz brzmi znajomo. Najlepsi, oraz objął rolę prowadzącego teleturniej Tak to leciało! w 2024 roku.

Filmografia

Aktor

Kacper Kuszewski zadebiutował w 1998 roku w filmie Litwo, ojczyzno moja. Jego kariera aktorska obejmuje wiele pamiętnych ról, które zdobyły uznanie widzów.

W 1999 roku miał okazję wystąpić jako student w filmie Jak narkotyk, a także zagrał Zygmusia „Fagota” w Wszystkie pieniądze świata. Dla wielu widzów najbardziej znaną postacią, jaką odtwarzał, jest Marek Mostowiak w popularnym serialu M jak miłość, w którym występował od 2000 roku do 2018 i powrócił w 2022 roku.

W tym samym roku Kacper wystąpił w filmie Strefa ciszy jako „Mały” oraz w Twarze i maski jako pielęgniarz. Jego talent można było również zobaczyć w filmie Karol. Człowiek, który został papieżem, w którym odegrał rolę Witolda Brożka.

W kolejnych latach Kacper grał w takich produkcjach jak Hotel 52, gdzie zagrał Filipa Malika oraz w komediach takich jak Wkręceni i Wkręceni 2 jako komendant Grygalewicz. Od 2020 roku występuje w serialu Przyjaciółki jako hydraulik Sławek oraz w Tatuśkowie jako Czarek. W 2021 roku zagrał również Rajmunda Dąbkowskiego w odcinku 336 Ojca Mateusza.

Polski dubbing

Kacper Kuszewski ma na swoim koncie również wiele ról dubbingowych, które zaczęły się w latach 1976–1978, kiedy to użyczył swojego głosu Jabberjawowi w programie Jabberjaw.

W 1983 roku wystąpił jako Myszka Miki w produkcjach Kaczor Donald przedstawia oraz w Miki i Donald przedstawiają Goofy’ego sportowca. W 1994 roku użyczył swojego głosu w filmie Władca ksiąg oraz w Aladyn: Powrót Dżafara jako wykonawca piosenki.

W latach 1996–1998 wcielił się w postać Shere Khana w Małej księdze dżungli. Jego umiejętności dubbingowe obejmują także rolę Perciego Weasley’a w seriach Harry’ego Pottera, gdzie występował aż w trzech filmach.

Kacper dubbingował także postacie w popularnych filmach i bajkach, takich jak Atlantyda. Zaginiony ląd i Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie. Jego wkład w dubbing jest szeroki, a w ostatnich latach zagrał także Lukę Skywalkera w produkcjach Gwiezdnych wojen.

Wzbogacał wiele zabawek i animacji, jak Miki i raźni rajdowcy, Lego Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, czy Asteriks i Obeliks: Tajemnica magicznego wywaru.

Role teatralne

Kariera Kacpra Kuszewskiego w świecie teatru jest imponująca i zróżnicowana. Jego występy obejmują wiele znakomitych ról w różnych inscenizacjach. Teatr Muzyczny w Gdyni to miejsce, gdzie w 1989 roku zadebiutował jako Gavroche w klasycznej sztuce „Les Misérables” w reżyserii Jerzego Gruzy.

Jego edukacja teatralna odbyła się w Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie w 1998 roku zagrał Kaspra w „Marchołcie” w reżyserii Anny Seniuk. W 1999 roku miał również okazję wystąpić w „Fragmentach z Szekspira”, które reżyserował Maciej Wojtyszko.

W tym samym roku Kuszewski zagrał Michała Michajłowicza Borkina w „Iwanowie” w reżyserii Mateusza Bednarkiewicza, a także wystąpił w przedstawieniu „Co nam zostało z naszej miłości…” oraz w „Nikt nie jest doskonały”, dziełach Romualda Szejda.

Rok 2003 przyniósł mu dalszy rozwój kariery w Teatrze Telewizji, gdzie zagrał w „Ja się nie boję braci Rojek” w reżyserii Olgi Lipińskiej. W 2008 roku wykreował postać Bogdana w „Pseudonimie Anoda” w reżyserii Mariusza Malca.

Kacper Kuszewski pracował również w Teatrze Narodowym w Warszawie, gdzie zagrał służącego w „Szkole żon” w reżyserii Jana Englerta. W 2002 roku pojawił się jako Sindbad w „Przygodach Sindbada Żeglarza” oraz w roli Ferdynanda w „Burzy” Jarosława Kiliana w 2003 roku.

W Teatrze Pieśń Kozła zadebiutował w „Macbeth” w reżyserii Grzegorza Brala w 2008 roku, kontynuując współpracę przy „Szukając Leara” oraz „Pieśniach Leara” w latach 2011-2012. Jego dorobek obejmuje również „Return to the Voice” z 2014 roku.

W Teatrze Muzycznym „Roma” wystąpił w „Berlin, czwarta rano” w 2012 roku, a następnie zagrał pana Smokey Joe w „Nowy Jork. Prohibicja” w 2019 roku, reżyserowanego przez Łukasza Czuj.

Rok 2019 to także jego rola hipnotyzera w „Wykrywaczu kłamstw” w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Capitol w Warszawie. W 2015 roku wystąpił jako Marco w przedstawieniu impresaryjnym „Lekko nie będzie”, reżyserowanym przez Tomasza Sapryka.


Oceń: Kacper Kuszewski

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:7