Ewa Kołodziejek


Ewa Kołodziejek to uznana postać w dziedzinie językoznawstwa, która odgrywa istotną rolę w polskich naukach humanistycznych. Jej bogata kariera akademicka zaczęła się 27 grudnia 1950 roku w Słupsku, gdzie przyszła na świat.

Jako profesor nauk humanistycznych, Kołodziejek przyczyniła się do rozwoju wiedzy na temat języka i jego struktury, a także zyskała uznanie w środowisku akademickim.

Życiorys

Ewa Kołodziejek jest postacią o bogatym dorobku akademickim. W 1973 roku zakończyła studia z zakresu polonistyki naUniwersytecie Wrocławskim, po czym rozpoczęła pracę jako nauczycielka. W 1976 roku związała się z Instytutem Zachodniopomorskim, a od 1986 roku kontynuowała swoją karierę na Uniwersytecie Szczecińskim. W 1991 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu, obecnie znanej jako Uniwersytet Opolski, gdzie napisała pracę doktorską pt. „Gwara środowiskowa marynarzy na tle subkultury marynarskiej” pod kierunkiem Janiny Węgier.

W 2005 roku Ewa Kołodziejek uzyskała stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na podstawie rozprawy zatytułowanej „Człowiek i świat w języku subkultur”. W 2014 roku wyróżniono ją tytułem profesora nauk humanistycznych. Na Uniwersytecie Szczecińskim pełniła różne funkcje, w tym dyrektora Instytutu Filologii Polskiej w latach 1993–1996. Od 2007 roku kieruje Zakładem Etnolingwistyki i Kultury Języka w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa.

W sferze naukowej jej zainteresowania koncentrują się na kulturze języka. Kołodziejek jest autorką wielu książek dotyczących poprawności językowej, w tym „Poprawna polszczyzna w praktyce. Poradnik dla tych, którzy chcą dobrze mówić i pisać po polsku”. Dodatkowo, kieruje Poradnią Językową Uniwersytetu Szczecińskiego.

W zakresie działalności stowarzyszeniowej pełni rolę zastępcy przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Językoznawczego oraz jest członkiem prezydium Rady Języka Polskiego. W 2002 roku wyróżniona została Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.

Przypisy

  1. a b EWA KOŁODZIEJEK - Katedra Lingwistyki Kulturowej i Socjolingwistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego [online], www.klks.polonistyka.uj.edu.pl [dostęp 10.04.2019 r.]
  2. Gwara środowiskowa marynarzy na tle subkultury marynarskiej w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 10.04.2019 r.]
  3. Prof. Ewa Kołodziejek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 10.04.2019 r.]
  4. a b c d e Encyklopedia Szczecina, wyd. Szczecińskie Towarzystwo Kultury, Szczecin 2015, s. 434
  5. M.P. z 2003 r. nr 1, poz. 7

Oceń: Ewa Kołodziejek

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:12