Janusz Cieśliński


Janusz Tadeusz Cieśliński jest osobą, która odznacza się znaczącymi osiągnięciami w dziedzinie nauki i edukacji. Urodził się 15 kwietnia 1954 roku w Słupsku, a obecnie pełni funkcję profesora Politechniki Gdańskiej. Jego kariera akademicka obejmuje również rolę prodziekana Wydziału Mechanicznego tej uczelni.

Od września 2016 roku, Janusz Cieśliński zasługuje na uznanie jako prorektor Politechniki Gdańskiej. Jego wkład w rozwój instytucji oraz w kształtowanie przyszłych pokoleń inżynierów jest nieoceniony.

Życiorys

Janusz Cieśliński w 1978 roku uzyskał dyplom na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej, gdzie zakończył również studia doktoranckie oraz habilitacyjne. Jego kariera akademicka obejmuje istotne stanowiska, w tym kierowanie katedrą, zakładem oraz pełnienie funkcji prodziekana ds. nauki na Wydziale Mechanicznym przez dwie kadencje w latach 2002–2008.

Od 1994 roku jest aktywnym członkiem Sekcji Termodynamiki Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN, pełniąc rolę sekretarza w latach 1999–2002. W 2011 roku dołączył do Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN, kontynuując swoją działalność w dziedzinie badań termodynamicznych. Warto zaznaczyć, że przez siedem lat był przewodniczącym interdyscyplinarnej Podsekcji Przepływów Wielofazowych w ramach Sekcji Mechaniki Płynów Komitetu Mechaniki PAN.

W ciągu swojej kariery Cieśliński brał udział w organizacji wielu wydarzeń naukowych, pełniąc funkcje przewodniczącego, sekretarza bądź członka w ponad trzydziestu komitetach organizacyjnych konferencji o zasięgu krajowym i międzynarodowym, co świadczy o jego znaczeniu w polskiej społeczności naukowej.

Praca naukowa

Janusz Cieśliński, ekspert w dziedzinie intensyfikacji procesów konwekcyjnego przenoszenia ciepła, koncentruje swoje badania na dynamice pęcherzyków parowych oraz gazowych, a także odnawialnych źródłach energii. Jego zainteresowania obejmują również niekonwencjonalne metody i systemy konwersji energii.

Szczególną uwagę poświęca właściwościom termofizycznym oraz zastosowaniom nanocieczy w różnorodnych systemach energetycznych. W ciągu swojej kariery naukowej, Cieśliński miał zaszczyt wypromować dziewięciu doktorów.

Jego doświadczenie obejmuje liczne staże naukowe, w tym m.in. na Universität-GH-Essen, w Kernforschungsanlage Jülich GmbH oraz w Fachhochschule Stralsund/University of Applied Sciences. W latach 1998–2016 pełnił także funkcję na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, gdzie był przedstawicielem PG w Senacie PWSZ w Elblągu.

Członkostwo w organizacjach

Janusz Cieśliński aktywnie zaangażował się w różne międzynarodowe programy edukacyjne. W szczególności brał udział w programach TEMPUS oraz Socrates-Erasmus, które wspierają wymianę studentów i wykładowców między uczelniami w Europie.

Przez wiele lat pełnił również rolę opiekuna ponad 30 prac dyplomowych, które zostały zrealizowane na renomowanych uczelniach w Niemczech, co świadczy o jego szerokim doświadczeniu i zaangażowaniu w rozwój akademicki studentów.

Monografie

Janusz Cieśliński jest autorem wielu znaczących monografii na polu techniki cieplnej i energii ekologicznej. Jego prace są istotnym wkładem w rozwój naukowy w tych dziedzinach.

  • Cieśliński J.T.: Studium wrzenia pęcherzykowego na metalicznych powierzchniach porowatych. Zesz. Nauk. P. Gdań. 1996 Nr 547, Mechanika LXXIV, s. 3-168,
  • Bilicki Z., Cieśliński J.T., Doerffer S., Kwidziński R., Mikielewicz D.: Metody komputerowe w technice cieplnej pod red. Z. Bilickiego. Gdańsk: IMP PAN, P. Gdań., 1996,
  • Cieśliński J.T., Mikielewicz J.: Wybrane zagadnienia ekologicznej gospodarki energią. Gdańsk: Wydawn. IMP PAN Gdańsk, 1996,
  • Mikielewicz J., Cieśliński J.T.: Niekonwencjonalne urządzenia i systemy konwersji energii. Wrocław, Warszawa, Kraków: PAN Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1999, 274 s. 165. Maszyny Przepływowe. Red. Eustachy S. Burka, t. 24. PAN IMP,
  • Cieśliński J.T.: Modelowanie wrzenia pęcherzykowego. Gdańsk: P. Gdań. 2005, s. 148,
  • Mikielewicz J., Cieśliński J.T., Mikielewicz D.: Stan i perspektywy technologii odnawialnych źródeł energii w Polsce. PAN Warszawska Drukarnia Naukowa, 2014.

Te publikacje stanowią ważny zbiór wiedzy, który wspiera badania oraz praktyczne zastosowania w obszarze zużycia energii oraz jej odnawialnych źródeł.

Odznaczenia

Janusz Cieśliński jest laureatem wielu prestiżowych nagród, co odzwierciedla jego wybitne osiągnięcia. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, który jest jedną z najwyższych odznaczeń w Polsce, a także Medal KEN, który przyznawany jest za szczególne zasługi w dziedzinie edukacji. Warto również zaznaczyć, że zdobył aż 37 Nagród Rektora, co świadczy o jego stałym zaangażowaniu i że jego praca została doceniona na różnych szczeblach akademickich.

Przypisy

  1. Wizytówka [online], pg.edu.pl [dostęp 19.09.2018 r.]
  2. Prorektorzy PG na kadencję 2016–2020 wybrani. pg.edu.pl. [dostęp 06.05.2016 r.]
  3. Prof. dr hab. inż. Janusz Tadeusz Cieśliński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 06.05.2016 r.]
  4. a b c prof. dr hab. inż. Janusz T. Cieśliński, prorektor ds. organizacji. pg.edu.pl. [dostęp 06.05.2016 r.]

Oceń: Janusz Cieśliński

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:20