Włodzimierz Zientara


Włodzimierz Henryk Zientara, urodzony 7 listopada 1954 roku w Słupsku, to uznawany polski germanista, który posiada tytuł doktora habilitowanego. Aktualnie jest profesorem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Życiorys

Włodzimierz Zientara, znany badacz w dziedzinie filologii i historii literatury, odnoszący się do swojego kształcenia, zakończył edukację w 1969 roku w Szkole Podstawowej nr 6 w Słupsku. Następnie, w roku 1973, uzyskał dyplom z II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Słupsku, a w 1979 roku zdobył tytuł magistra filologii germańskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie jego promotorem był Jerzy Serczyk.

Od 1 lutego 1980 roku Zientara pracuje jako pracownik UMK, gdzie prowadzi wykłady z historii Niemiec. Jego badania akademickie znalazły wyraz w uzyskaniu stopnia doktora nauk humanistycznych dnia 6 czerwca 1989 na podstawie pracy doktorskiej zatytułowanej „Gottfried Lengnich, eim Danziger Historiker in der Zeit der Aufklärung”. Praca ta została również podjęta pod kierunkiem Jerzego Serczyka. W dniu 25 czerwca 2001 uzyskał stopień doktora habilitowanego z zakresu historii literatury niemieckiej, opierając się na monografii „Sarmatia Europiana oder Sarmatia Asiana?” dotyczącej niemieckojęzycznych druków XVII wieku o Polsce. Ostatecznie, został profesorem uczelnianym na UMK.

W latach 2000-2002 sprawował funkcję p.o. kierownika Katedry Filologii Germańskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu wielokrotnie pełnił rolę zastępcy kierownika KFG oraz kierownika Katedry Filologii Germańskiej od 1 stycznia 2004 do 31 stycznia 2010. Dodatkowo, był także prodziekanem Wydziału Filologicznego oraz kierownikiem Zakładu Literatury i Kultury Dawnej w KFG UMK.

Jego działalność naukowa obejmuje przynależność do Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz Stowarzyszenia Germanistów Polskich, gdzie zasiadał w zarządzie. Specjalizuje się w analizie historii literatury niemieckiej, literaturoznawstwie, nowożytnej historii Polski oraz Niemiec. Jego badania koncentrują się głównie na historii literatury i kultury niemieckiej, a także na stosunkach polsko-niemieckich oraz regionalnej historii Prus Królewskich.

Włodzimierz Zientara kierował również projektem grantowym zatytułowanym „Rzeczpospolita, Niemcy i Francja w opisach podróży (peregrynacje, poselstwa, prasa) wczesnych czasów nowożytnych”. Jako promotor wspierał powstawanie trzech prac doktorskich, a także pełnił rolę recenzenta w trzech pracach doktorskich oraz habilitacyjnych. Jest autorem licznych publikacji, a także organizatorem konferencji naukowych, które przyczyniają się do rozwoju nauki w tych dziedzinach.

Przypisy

  1. Pracownicy nauki i dydaktyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 1945–1994. Materiały do biografii (pod redakcją Sławomira Kalembki), Toruń 1995 r., s. 790.

Oceń: Włodzimierz Zientara

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:15