Ulrich Beck to postać o niezwykle ważnym wkładzie w dziedzinie socjologii. Urodził się 15 maja 1944 roku w Słupsku, a zmarł 1 stycznia 2015 roku w Monachium.
Był to niemiecki socjolog, który pełnił funkcję profesora na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium oraz na London School of Economics and Political Science.
Koncepcje i poglądy
Ulrich Beck był znanym niemieckim socjologiem, który koncentrował się na szerokim zakresie zagadnień, w tym na ryzyku, ekologii oraz zjawisku globalizacji. Na początku lat 80. XX wieku zaproponował koncepcję społeczeństwa ryzyka, które staje się coraz bardziej narażone na katastrofy spowodowane rozwojem technologii i przemysłu. Jako przykład tych zagrożeń wskazywał globalne ocieplenie.
W swoich rozważaniach Beck prognozował, że nastąpi powrót do koncepcji państw narodowych oraz że będą miały miejsce szybką eskalację konfliktów między różnymi narodami.
Jednym z jego kluczowych wkładów w socjologię była analiza kategorii określanej mianem „zombi”. Termin ten odnosi się do społeczeństwa refleksyjnego, w którym, pomimo znacznego postępu w dziedzinie nauki i technologii, niektórzy ludzie wydają się funkcjonować w stanie – jakby to ujął Beck – senności lub amoku, zdominowanego przez chęć nieustannego rozwoju.
Beck zasłynął jako jeden z najbardziej cytowanych przedstawicieli współczesnych nauk społecznych, a jego prace są szeroko znane i analizowane w wielu kręgach akademickich.
Dodatkowo, od kwietnia 1995 roku, był członkiem Komisji Problemów Przyszłości Krajów Wolnych Bawarii i Saksonii, co podkreśla jego zaangażowanie w społeczne zagadnienia przyszłości.
Wybrane publikacje
Ulrich Beck, znany socjolog i myśliciel, pełnił kluczową rolę w kształtowaniu współczesnych dyskusji na temat ryzyka i globalizacji. Poniżej przedstawiamy przegląd jego najważniejszych publikacji, które znacząco wpłynęły na współczesne myślenie społeczne.
- Risikogesellschaft – Auf dem Weg in eine andere Moderne (1986),
- Riskante Freiheiten – Gesellschaftliche Individualisierungsprozesse in der Moderne (1994, redaktor wraz z Elisabeth Beck-Gernsheim),
- Eigenes Leben – Ausflüge in die unbekannte Gesellschaft, in der wir leben (1995, współautorzy: W. Vossenkuhl i U. E. Ziegler),
- Reflexive Modernisierung – Eine Debatte (1996, współautorzy: Anthony Giddens oraz Scott Lash),
- Was ist Globalisierung? (1997),
- World Risk Society (1999),
- Cosmopolitan Vision (2006),
- Weltrisikogesselschaft. Auf der Suche nach der verlorenen Sicherheit (2007).
Tłumaczenia prac na język polski
Oto wybrane tłumaczenia prac Ulricha Becka na język polski, które przyczyniły się do jego popularności w kraju.
Książki:
- Społeczeństwo ryzyka. W drodze do innej nowoczesności, Warszawa 2002 i 2004, Wyd. Scholar, s. 372, ISBN 83-7383-116-9, (oryginalny tytuł: Risikogesellschaft – Auf dem Weg in eine andere Moderne 1986),
- (z Anthonym Giddensem i Scottem Lashem) Modernizacja refleksyjna. Polityka, tradycja i estetyka w porządku społecznym nowoczesności, tłum. Jacek Konieczny, Warszawa 2009, Wydawnictwo Naukowe PWN, s. 288, ISBN 978-83-01-15825-5, (oryginalny tytuł: Reflexive Modernization. Politics, Tradition and Aesthetics in the Modern Social Order 1994),
- Władza i przeciwwładza w epoce globalnej. Nowa ekonomia polityki światowej, Warszawa 2005, Wydawnictwo Naukowe Scholar, s. 414, ISBN 83-7383-147-9, (oryginalny tytuł: Macht und Gegenmacht im globalen Zeitalter: neue weltpolitische Ökonomie 2002),
- (z Edgarem Grande) Europa Kosmopolityczna. Społeczeństwo i polityka w drugiej nowoczesności, 2009, Wyd. Scholar, ISBN 978-83-7383-332-6, (oryginalny tytuł: Das kosmopolitische Europa. Gesellschaft und Politik in der Zweiten Moderne 2004).
Publikacje z tekstami:
- Jacek Żakowski (rozmówcy Ulrich Beck i inni) Koniec: rozmowy o tym, co się popsuło w nas, w Polsce, w Europie i na świecie, Warszawa 2006, Wydawnictwo Sic!.
Nagrody
Ulrich Beck zdobył szereg prestiżowych wyróżnień, które świadczą o jego wkładzie w dziedzinie nauki i kultury. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych nagród, które otrzymał:
- 1966 − Nagroda Kultury miasta Monachium,
- 1999 − German British Forum Award,
- Nagroda Cycerona dla Mówców.
Przypisy
- Wprost, 03.05.2009 r., str. 38.
- a b Stanisław Cieśla, ULRICH BECK − SOCJOLOG SPOŁECZEŃSTWA GLOBALNEGO, w: Roczniki Nauk Społecznych, tom XXX, zeszyt 1, 2002 r., s. 148.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Otto Helm | Marek Czachor | Odo Marquard | Ewa Kołodziejek | Włodzimierz Zientara | Monika Wolting | Bożena Iwaszkiewicz-Wronikowska | Janusz Cieśliński | Roza Simchowicz | Eduard Engel | Andrzej Czechowski | Marzenna MazurOceń: Ulrich Beck